2016-04-04

Idea

Łączy nas to, że lubimy jeździć na rowerze. Kochamy to uczucie świeżości, gdy wiatr owiewa nam twarz, a nogi same naciskają na pedały. Jeździmy samotnie, w parach lub w kilkuosobowych grupach. Święto Roweru to świetna okazja, by pojeździć w większym gronie.

 

Do udziału w imprezie zapraszamy wszystkich: tych, pokonujących na dwóch kółkach kilka tysięcy kilometrów rocznie, tych jeżdżących regularnie na weekendowe rowerowe wypady, a także tych, którzy jazdę na rowerze ograniczają tylko do udziału w Święcie Roweru. Jeśli jazda na rowerze sprawia Wam przyjemność, lub jeśli dopiero chcecie odkryć tę przyjemność – zapraszamy!

 

Uczestniczki XIV Święta RoweruTo nie są zawody! Nie liczy się ilość przejechanych kilometrów, czy tempo jazdy. Liczy się styl – radość, uśmiech, słońce na twarzy, wzajemna życzliwość i udział we wspólnej imprezie. Tradycją już jest, że każdy z uczestników otrzymuje pamiątkowy dyplom, okolicznościową, „świętorowerową” koszulkę oraz miskę pysznej gorącej grochówki. Uczestnicy Święta będą mogli wziąć udział w licznie organizowanych konkursach, nieodpłatnie oznakować rower. Każdy weźmie też udział w losowaniu wielu cennych upominków, wśród których są rowery i sprzęt turystyczny. Na miejscu startu i mety Święta Roweru zostanie ustawiona scena, na której będą odbywały się występy artystyczne oraz prezentacja najaktywniejszych uczestników imprezy. Obok, tradycyjnie już, zostaną ustawione stoiska oferujące sprzęt i akcesoria rowerowe, ubezpieczenia i inne przedmioty i usługi związane z jazdą na rowerze.

 

Uczestnicy XIV Święta RoweruKorzyści z jazdy na rowerze. Jazda na rowerze sprawia wiele przyjemności, odpręża, pozwala oderwać się od codziennego tempa, a także znakomicie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. W czasie jazdy na rowerze podnosi się sprawność całego układu mięśniowego, poprawia funkcjonowanie układu oddechowego i układu krążenia, a także zwiększa się wydatek energetyczny organizmu. A co też ważne, ta forma wysiłku fizycznego, nie obciąża układu kostnego i odciąża stawy. To także wspaniała forma rekreacji, dzięki której można poznać wraz z przyjaciółmi lub rodziną bliższą i dalsza okolicę.

  • Najwięcej korzystają nogi, poczynając od stóp poprzez łydki, a na udach kończąc. Jeśli dawkujemy jazdę rozsądnie, łydki i uda stają się smuklejsze i tym samym zgrabniejsze.
  • Wzmacniają się biodra, mięśnie grzbietu i brzucha. Niezbyt rozciągnięte i zwiotczałe mięśnie, nabierają sprężystości, a ich masa powoli zaczyna wzrastać.
  • Podczas jazdy pracują również mięśnie grzbietu i rąk, choć nie w takim stopniu jak mięśnie kończyn dolnych. Utrzymanie bowiem kierownicy na nierównym terenie wymaga znacznej siły. W ten sposób podnosimy również ich sprawność i wzmacniamy oraz pracujemy na ich ogólny rozwój.
  • Jazda ma także wpływ na kręgosłup. Dlatego tak ważne jest ustawienie kierownicy i siodełka na prawidłowej wysokości. Jeśli kierownica ustawiona będzie zbyt nisko – po zejściu z roweru, mogą nam dokuczać bóle pleców. Kręgosłup odciąża się i gimnastykuje, jeśli jedziemy w pozycji wyprostowanej, kiedy nadmiernie się nie pochylamy, a cały ciężar spoczywa na siodełku

 

Uczestniczka XIII Święta RoweruZdrowa krew, zdrowe płuca

Specjaliści zalecają jazdę na rowerze jako świetny sposób na poprawę funkcjonowania układu oddechowego i układu krążenia. Wysiłek powoduje lepszą (zwiększoną) wentylację całego organizmu – rośnie ilość uderzeń serca na minutę, w związku z czym krew zaczyna szybciej krążyć i w efekcie organizm otrzymuje więcej tlenu. Tym samym zwiększa się nasza wydolność, podnosi sprawność fizyczna, a więc także poprawia się nam samopoczucie i wzrasta energia życiowa.

Rower jest dobry także dla tych osób, które cierpią z powodu żylaków na nogach. Jazda na rowerze wspomaga przepływ krwi, a jednocześnie uruchamia cały system mięśniowy przeciwdziałając zakrzepom w żyłach.

  • Rower to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeżdżąc wolno w ciągu godziny traci się 300 kcal, jeżdżąc szybko – do 600 kcal na godzinę, czyli tyle samo, ile biegając lub wchodząc po schodach.
  • Każdy aktywny wysiłek gwarantuje spalanie tkanki tłuszczowej, jednak ten sposób można polecić wszystkim, którzy mają problemy na przykład z sercem. Jazda na rowerze zalicza się bowiem do sportów bezpiecznych, które nie obciążają nadmiernie organizmu. Ponadto jazda pomaga walczyć z cellulitem. Tkanka tłuszczowa na udach, biodrach i brzuchu zmniejszając się powoduje, że nieprzyjemna skórka pomarańczowa z czasem także staje się mniej widoczna.
  • Wentylacja organizmu, a latem także duża ilość słońca, dobrze wpływają na cerę, która staje się zdrowsza i ładniejsza.

 

A jak było przed laty? Najłatwiej będzie to pokazać, publikując archiwalne artykuły, jakie ukazywały się w dwutygodniku „Lubartowiak”.