W TYM ROKU JEDZIEMY DLA PCK – TRASA NR 1 JEST DEDYKOWANA PCK

Już w niedzielę 25 czerwca Lubartowem i trasami przebiegającymi przez okoliczne miejscowości zawładną rowerzyści uczestniczący w XXIX Święcie Roweru. Od 2014 roku nieodłączną częścią naszej wspólnej imprezy jest pomoc charytatywna. Tak też będzie i w tym roku. Tym razem zachęcamy do wsparcia Polskiego Czerwonego Krzyża Oddziału Rejonowego w Lubartowie.

Polski Czerwony Krzyż jest organizacja należącą do Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Historia organizacji to już ponad 100 lat. Polski Czerwony Krzyż został powołany do działania w 1919 roku i od tamtego momentu działa nieprzerwanie. Czerwony Półksiężyc to organizacja mając takie same cele jak nasz Polski Czerwony Krzyż. Jednak ze względów kulturowych i wyznaniowych zamieniono słowo „krzyż” na „półksiężyc”.

Pracownicy i wolontariusze z PCK są wszędzie tam, gdzie jest potrzebne wsparcie i pomoc drugiemu człowiekowi. Dokładają wszelkich starań do poszukiwania osób zaginionych i wsparcia ich najbliższych. Pomagają również ludziom, którzy ucierpieli na wskutek wszelkich żywiołów, działań zbrojnych czy w przypadku innych kryzysów.

PCK niesie także pomoc lokalnie. W oddziale w Lubartowie wsparcie znajdują osoby, które uciekły przed wojną. Jest to zarówno pomoc materialna, jak i wsparcie psychologiczne czy pomoc w załatwianiu spraw urzędowych.

Lubartowski oddział niesie również pomoc w mniej dramatycznych sytuacjach, jednak równie trudnych dla człowieka. Jednym z dobrze znanych działań jest wydawanie żywności z programu FEAD. Doraźną pomoc znajdzie każdy kto zgłosi się z taką potrzebą.

Lubartowski oddział prowadzi także działania na rzecz promowania krwiodawstwa. Ściśle przy tym współpracuje z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Z lubartowskim oddziałem PCK współpracuje szereg wspaniałych wolontariuszy ze szkół, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
Lubartowski PCK prowadzi świetlicę miejską dla dzieci z Ukrainy oraz świetlicę wiejską dla dzieci z Polski. Organizuje również różne imprezy okazjonalne, które mają na celu integrację mieszkańców miasta między sobą, ale również z gośćmi z Ukrainy.

W niedzielę 25 czerwca na głównym placu imprezy oraz w okolicach punktów kontrolnych Święta Roweru obecni będą wolontariusze, którzy przeprowadzą zbiórkę publiczną. Każdy będzie miał okazję swoją dobrowolną wpłatą wesprzeć lubartowski oddział PCK. Zachęcamy by chętnie wrzucać pieniądze do puszek, które będą trzymali wolontariusze.
Warto pomagać, a dobro powraca.

Pożak Team